Zima – informacja

W ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszcza. Nam wszystkim zima dała się dotkliwie we znaki, ale tak niełatwe warunki atmosferyczne dokuczają przede wszystkim tym najuboższym, samotnym czy znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Jednak Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej odpowiednio wcześnie przygotował się na udzielenie wsparcia potrzebującym. Już w okresie jesiennym zakupiono opał dla 30 osób i dowieziono go do miejsc ich zamieszkania.

Niestety o tej porze roku jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na choroby i różnego rodzaju infekcje. Również i w tym przypadku zatroszczono się o to, aby nikogo nie pozostawić samemu sobie. Osoby, które zgłosiły się do Ośrodka, otrzymały pomoc pieniężną na zakup leków czy opłacenie rachunków, gdyż ­– jak wiemy – w okresie mrozów są one bardzo wysokie. Należy podkreślić, że gmina Tarnów nie ograniczyła swego wsparcia do środków materialnych. Dla osób starszych i schorowanych – jak co roku – postarano się o sąsiedzką pomocną dłoń. Ludzie z najbliższego otoczenia są zaangażowani do zaspokajania ich codziennych potrzeb życiowych obejmujących gotowanie, sprzątanie, czy – zwłaszcza teraz – palenie w piecu i odśnieżanie posiadłości. To bardzo ważna forma pomocy, ponieważ każdy z nas pragnie nie tylko mieć zapewnione bezpieczeństwo finansowe, lecz także towarzystwo drugiego człowieka i dobre słowo. Warto podkreślić, że oprócz sąsiadów zatrudniani są również długotrwale bezrobotni mieszkańcy.

Niestety nie wszyscy w gminie Tarnów mogą cieszyć się ciepłem swoich czterech ścian. Są też osoby, które z różnych powodów życiowych nie mają własnego dachu nad głową. Dla nich okres zimowy często stanowi szkołę przetrwania. Dzięki podpisanym porozumieniom mogą one szukać schronienia w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz w schroniskach.

Zwłaszcza w tak trudnych warunkach atmosferycznych nikt nie powinien zostać sam, bez podstawowych środków do życia. Nie bójmy się prosić o pomoc, nie wahajmy się jej udzielać. Pamiętajmy, że drzwi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zawsze stoją otworem przed tymi, którzy potrzebują wsparcia.