Duże zainteresowanie rządowym programem 500 plus

Artykuł z gmina.tarnow.pl

Mieszkańcy gminy Tarnów, którzy korzystają z tego popularnego świadczenia rodzinnego, tylko od początku miesiąca złożyli już kilkaset wniosków w tej sprawie. Jest to związane ze zmianami w programie, które obowiązują od 2021 roku i dotyczą rodziców, którzy już z niego korzystają. Jak informowaliśmy, po pierwsze – trzeba złożyć wniosek.

– Odzew jest bardzo duży. Tylko w pierwsze dni nowego miesiąca wpłynęło kilkaset wniosków. Widać wyraźnie, że mieszkańcom zależy na zachowaniu ciągłości wypłaty świadczeń – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Beata Witkowska. Niestety we wnioskach zdarzają się też błędy. – Dotyczą one najczęściej nieprawidłowego wskazania nowego okresu rozliczeniowego. Prosimy też o kierowanie wniosków do właściwej jednostki. Niektórzy mylą Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Przypominam też, że obecny okres rozliczeniowy obowiązuje od czerwca 2021 roku do maja roku następnego i to właśnie trzeba we wniosku zaznaczyć – dodaje Beata Witkowska. Warto o tym pamiętać, bo błędy muszą być korygowane, a to wydłuża całą procedurę.

W sumie w całej gminie Tarnów co miesiąc z rządowego programu 500 plus korzysta blisko 4500 osób. To ponad 2800 rodzin.

Przypomnijmy, od 1 lutego wnioski można składać drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia 2021 roku – również w formie papierowej. Zmienia się okres świadczeniowy. Od teraz będzie obowiązywał od 1 czerwca do końca maja 2022 roku. Trzeba pamiętać, że aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną czyli przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od 1 kwietnia 2021 r. także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.